Foto: z otevřených zdrojů
Zjistěte celou pravdu o tomto úžasném hmyzu
Májoví brouci, často označovaní jednoduše jako korýši, se objevují v teplém ročním období a upoutávají pozornost svým hlasitým bzučením a aktivním večerním letem. Těm, kteří se s nimi setkají poprvé, mohou připadat pro člověka nebezpeční, ale není třeba se jich bát.
Přečtěte si, zda májovky koušou a čím se živí. UNIAN shromáždil veškerou pravdu o tomto podivuhodném hmyzu, který se chystá velmi často pozorovat při večerních procházkách.
Kousají májovky – přesná odpověď
Někteří lidé se obávají, že májovky koušou, ale ve skutečnosti jsou neškodné a nemohou člověku ublížit. Navzdory své velké velikosti a pro někoho možná zastrašujícímu vzhledu nejsou vůbec nebezpeční. Ostatně korýši vás nemohou kousnout, ani kdyby chtěli. Je to proto, že tito brouci nemají čelisti, které by dokázaly prokousnout lidskou kůži.
Pokud tedy někdo z vašich známých stále pochybuje o tom, zda tesaříci koušou, podělte se o tuto informaci.
Čím se živí brouci májovky u nás a ve volné přírodě
Téma, čím se živí brouci májovky, je zajímavější. Dospělci se živí především listy stromů a keřů, zvláště jim chutnají listy bříz, dubů a šeříků. Pokud se tedy na vašem pozemku objevil chroust, s největší pravděpodobností přiletěl na oběd. Ale jejich larvy, které jsou v zemi, mohou zeleninové zahradě škodit. Buďte ostražití: tito podzemní obyvatelé se aktivně živí kořeny zeleninových plodin, trav a dokonce i mladých stromů. Z tohoto důvodu jsou v zemědělství považováni za škůdce.
Někteří lidé chovají hmyz doma, zejména pro pozorovací nebo vzdělávací účely. V takovém případě lze korýše bezpečně nabízet:
- listy ovocných stromů,
- salát,
- jablka,
- mrkev.
Májoví broučci ochotně přijímají rostlinnou potravu a budou za takové pochoutky vděční.
Stejně zajímavé bude zjistit, proč májovky létají večer. Jde o jejich biologický rytmus – cvrčci jsou nejaktivnější za soumraku, kdy se teplota vzduchu stává příjemnou a je zde méně predátorů.
Pokud jde o to, proč jsou májovky potřebné, je důležité si uvědomit, že navzdory škodám, které mohou způsobit jejich larvy, hrají dospělci důležitou roli v ekosystému. Podílejí se na rozkladu rostlinných zbytků a jsou potravou pro ptáky, ježky a další živočichy.
Když mizí májovky
Aktivita tesaříků obvykle vrcholí v květnu a na začátku června. Poté jejich početnost znatelně klesá. Kladou vajíčka do země a dokončují svůj životní cyklus.
Nyní již víte, že májovky nejsou nebezpečné, nekoušou, ale mohou být škůdci na pozemku. V přírodě má však každý tvor svou roli, dokonce i cvrčci – jsou součástí celkové rovnováhy.