Dovolená dnes, 12. května: co nemůžete dělat, kdo má Andělský den, znamení dne

Foto: z otevřených zdrojů

Poznejte hlavní rysy a tradice dnešní doby

Pravoslavní křesťané na Ukrajině si 12. května podle nového stylu připomínají památku svatých otců Epifania, biskupa kyperského, a Germanose, patriarchy cařihradského. Do konce roku zbývá 233 dní, píše RBC-Ukrajina.

Jaký je dnešní církevní svátek

12. května se podle církevního kalendáře připomíná památka Epifania, biskupa kyperského, a Hermana, patriarchy cařihradského.

Epifanius Kyperský se narodil roku 310 v palestinských zemích. Aby získal hlubší znalosti Písma svatého, učil se mnoha jazykům, komunikoval s mnoha poustevníky a později se sám stal mnichem.

V roce 333 byl vysvěcen na kněze, načež založil vlastní klášter. Epifanius byl silným zastáncem pravoslavné víry a aktivně bojoval proti herezím, které ohrožovaly jednotu církve. V roce 367 byl zvolen biskupem v Salamíně na Kypru, kde působil až do své smrti v roce 403, kdy ve věku 93 let odešel na věčnost.

Svatý Heřman, budoucí konstantinopolský patriarcha, se narodil v 7. století v srdci Byzance, v Konstantinopoli. Po popravě svého otce na příkaz císaře Konstantina Pogonata byl mladý Heřman svěřen do péče církevních vychovatelů, kde důkladně studoval Písmo svaté.

Za svůj zbožný život byl vysvěcen na biskupa města Kizik a později zvolen konstantinopolským patriarchou. Světec aktivně vystupoval proti obrazoborectví vedenému heretickým císařem Lvem III Isaurem, avšak po prožitém nátlaku dobrovolně opustil katedru.

Císař, toužící po pomstě, nařídil po výprasku Hermanovo vyhoštění z patriarchálního domu. Po čtrnácti letech služby odešel světec v roce 740 ve věku 95 let k Pánu a byl pohřben v klášteře Chora v Konstantinopoli; jeho ostatky byly později přeneseny do Francie.

Co nedělat 12. května

  • V tento den se vyplatí držet své plány v tajnosti a neříkat o nich ani blízkým lidem, abyste nezkazili jejich realizaci.
  • Nedoporučuje se prášit, zejména na vysokých plochách, jako jsou skříně, protože to může způsobit potíže.
  • Špatné myšlenky nebo závist druhých v tento den mohou negativně ovlivnit vaše zdraví, proto byste se měli takovým emocím vyhnout.
  • Lidové věštby zakazují trhat nebo nosit domů bílé lilie, protože údajně nesou energii smutku.
  • Za nežádoucí se také považuje chodit v tento den na návštěvy – je lepší zůstat doma a strávit den v klidu.

Lidová znamení a tradice 12. května

Naši předkové zanechali k tomuto dni mnoho zajímavých věšteb, podle kterých se snažili předpovědět budoucí léto.

  1. Pokud ráno začínalo načervenalým svítáním, bylo to považováno za znamení suchého léta s nedostatkem deště.
  2. Bohaté kvetení jeřabin předznamenávalo bohatou úrodu plodů v teplém období.
  3. Když bylo ráno zamračené a šedivé, lidé očekávali deštivé a mokré léto.
  4. Jasná, čistá obloha s jasnými hvězdami po ránu naznačovala horké letní počasí.
  5. Velké množství májových brouků v tomto období bylo považováno za znamení budoucího sucha a horka.

Kdo má 12. května Andělský den

Dne 12. května slaví Andělský den následující lidé

  • Herman
  • Denis
  • Ivan
  • Peter
  • Fedor
  • Semjon
  • Philip

Pro ty, kdo se narodili 12. května, je jako talisman vhodný zirkon – velkolepý polodrahokam jiskřící jasným leskem. Od starověku je považován za symbol moci, vlivu a vysokého postavení. Zirkon se nosil nejen jako ozdoba, ale také jako amulet zdůrazňující postavení.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | PENZION VULTURE HAVÍŘOV