Hlavní lži o léčivé balené „minerální vodě“, kterým všichni věří

Foto: z otevřených zdrojů

Léčebné vody předepisují lékaři, kteří určují druh vody, dávkování a délku léčby v závislosti na diagnóze a stavu pacienta.

Mnoho lidí věří v zázračnou sílu balené léčivé vody a pije ji denně pro své zdraví, ale v tom spočívá velký omyl. Zjistěte, jaké jsou hlavní lži o oblíbené balené léčivé vodě a proč může být její nekontrolovaná konzumace nebezpečná, místo aby byla prospěšná. O všech podrobnostech píše RBC-Ukrajina.

Co je ve skutečnosti „léčivá“ voda?

Na rozdíl od běžné stolní vody, která je určena ke každodenní konzumaci a udržování vodní bilance organismu, jsou léčivé a terapeutické pitné vody vody se zvýšeným obsahem minerálních solí (od 1 g/l a více) nebo s vysokou koncentrací biologicky aktivních složek (např. železa, jódu, fluoru). Jejich jedinečné složení vzniká hluboko pod zemí v přírodních pramenech.

Podle stupně mineralizace a účelu se vody dělí do tří hlavních kategorií:

  • Stolní (do 1 g/l mineralizace) – vhodné pro každodenní použití.
  • Léčivá tabulka (mineralizace 1-10 g/l) – může se nepravidelně konzumovat jako stolní nápoj, ale při předepsaném užívání má léčivé účinky.
  • Terapeutický (nad 10 g/l mineralizace nebo s vysokou koncentrací specifických složek) – určený výhradně k léčbě a prevenci specifických onemocnění.

Pravdou je, že terapeutická a dokonce i léčebná pitná voda není jen „lepší“ alternativou k běžné pitné vodě. Ve skutečnosti se jedná o specializovaný produkt, nebo dokonce léčivý přípravek, který má své vlastní indikace, dávkování a především kontraindikace.

Vysoká koncentrace minerálních solí, která může být při určitých problémech užitečná (např. pro povzbuzení trávení, normalizaci žlučových cest u některých diagnóz), může být při nekontrolovaném a každodenním užívání zdravým člověkem (nebo člověkem s jiným onemocněním) škodlivá.

Jaká jsou nebezpečí nekontrolovaného užívání?

Zátěž na ledviny

Nadbytek solí způsobuje, že ledviny pracují intenzivněji.

Narušení rovnováhy vody a soli

Může vést k nežádoucím změnám v organismu.

Zhoršení chronických onemocnění

Zvláště nebezpečné pro osoby s hypertenzí, některými srdečními chorobami, onemocněním ledvin, sklonem k tvorbě kamenů.

Hromadění některých minerálů

Nadbytek jednoho prvku může vést k nedostatku jiného nebo mít toxické účinky.

Léčebné vody předepisují lékaři, přičemž určují druh vody, dávkování a délku léčby v závislosti na diagnóze a stavu pacienta. Je chybou pít takové vody stále, jen „pro všeobecný prospěch“.

Základem denního pitného režimu většiny zdravých lidí by však měla být kvalitní čistá pitná voda – voda z vodovodu, filtrovaná nebo balená stolní voda s nízkou mineralizací. Právě tato voda zajišťuje správnou hydrataci organismu, podporuje metabolismus a nevytváří zbytečnou zátěž.

Mýtus o univerzální „léčivosti“ balené vody je často výsledkem úspěšného marketingu. Výrobci se snaží prodat co nejvíce výrobků a vytvářejí u spotřebitelů iluzi, že jejich „minerální“ voda je elixírem zdraví pro bezmyšlenkovitou každodenní konzumaci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | PENZION VULTURE HAVÍŘOV