Zjistěte, proč lidé po 40-45 letech chtějí více odpočívat, spíše sedět než chodit.
Po 40. až 50. roce života si mnoho lidí všimne: chtějí se méně hýbat, častěji sedět a více odpočívat. Není to jen lenost nebo ztráta motivace. Vědci stále častěji poukazují na fyziologické změny, které ovlivňují hladinu energie a chuť k aktivitě. Co přesně se s naším tělem děje a jak tomu můžeme čelit?
Proč lidé po 40-45 letech chtějí více odpočívat, sedět a nechodit, vypráví RBC-Ukrajina s odkazem na studii zveřejněnou v časopise Journal of Gerontology.
Co studie ukázala
Vědci zjistili, že pokles fyzické aktivity u lidí po 45. roce života souvisí nejen se stavem svalů, ale také s důležitými změnami v mozku. Ukázalo se, že s přibývajícím věkem slábne schopnost lidí ovládat impulzivní nutkání – například sednout si místo toho, aby někam šli.
Pro svou rozsáhlou práci vědci využili údaje ze studie provedené cambridgeským Centrem pro stárnutí a neurobiologii. Této studie se zúčastnili dobrovolníci – ve věku od 18 do 81 let.
Vědci zjistili, že prudký pokles fyzické aktivity začíná u lidí kolem 49. roku života. A shoduje se se změnami v určitých oblastech mozku, které jsou zodpovědné za pozornost a sebeovládání.
„Zjistili jsme, že mozek dokáže předvídat pokles aktivity ještě dříve, než se projeví fyzicky,“ vysvětlil jeden z autorů studie, docent fyzikální terapie Timothy Morris.
Vědci se zaměřili na takzvanou „síť pozornosti“, což je skupina mozkových struktur, konkrétněji ostrovní lalok a dorzální přední cingulární kůra. Právě tyto oblasti pomáhají člověku orientovat se v prostoru, rozhodovat se a ovládat impulzivní reakce.
S věkem se účinnost těchto oblastí začíná postupně snižovat, a právě to má podle vědců vliv na fyzickou aktivitu člověka.
V mladém věku snadno překonáme touhu lehnout si, když vidíme pohovku. Postupem času však tento „brzdný mechanismus“ začíná slábnout a mozek stále častěji začíná dávat přednost odpočinku před pohybem.
Jaké další změny ovlivňují fyzickou aktivitu
- Snižuje se hladina dopaminu, což snižuje motivaci k činnosti.
- Svalová hmota se snižuje a tělo se rychleji unaví.
- Termoregulační systém se zpomaluje – klesá vytrvalost
- Mění se kvalita spánku a regenerace je pomalejší
Co vědci radí ke zpomalení tohoto procesu
- Pravidelná fyzická aktivita – chůze, jóga
- Kontrola spánku – stabilní rozvrh, dostatek spánku
- Dopaminové návyky – učení se novým dovednostem, intelektuální hry, emocionální zážitky.
- Bílkoviny ve stravě – pomáhají udržovat svalovou hmotu a energii