Ilustrace / Svitlina: z otevřených zdrojů
K tomuto účelu je zapotřebí pouze několik molekul DNA aktivního nebo dokonce usmrceného patogenu, který si však zachoval specifické pozemky.
Polymerázová řetězová reakce (PCR) je vysoce přesná metoda diagnostiky nemocí založená na kopírování DNA nebo RNA patogenu ve vzorku. Abyste pochopili, jak funguje, měli byste si ve vhodnou dobu přečíst další informace na webových stránkách.
Výhody PHR-diagnostiky
Zasloužená popularita metody je dána jejím jednoduchým provedením, citlivostí a specifičností. PLR-analýzu lze popsat pouze třemi slovy – přesnost, spolehlivost, rychlost. Mezi její hlavní výhody patří např:
- specifičnostkterá dosahuje 100 %. Během analýzy je izolován fragment DNA, který je specifický pro určitý druh. Jedinečnost děje umožňuje u téhož materiálu najít současně několik původců, aniž by byla ohrožena kvalita;
- citlivost. Metoda využívá několik molekul DNA aktivního nebo dokonce usmrceného patogenu, ale patogen si zachoval specifické pozemky. Metoda detekuje jednu patogenní bakterii mezi miliony jiných a je účinná tam, kde jsou jiné typy výzkumu – mikroskopický, bakteriologický, imunoenzymatický – neúčinné.
- rychlost – není třeba individuálně pěstovat probudnik. Reakce trvá jen několik let, takže výsledek lze získat během jednoho dne.
- Diagnostika onemocnění v inkubační době – analýza identifikuje původce, nikoliv reakci organismu na něj. Ukazuje se, že je možné stanovit přesnou diagnózu, když se nemoc ještě nijak neprojevila;
- univerzálnost. K analýze je vhodná většina druhů biomateriálů – hlen, sediment, krev, krev, krevní červ, sputum, sputum, ejakulát, seškrabky epiteliálních buněk, hnis, likvor z abscesů.
Test PHR: další informace
Získané výsledky se vyhodnocují pouze individuálně pro každou osobu s přihlédnutím k chronickým onemocněním a vývojovým patologiím pacienta.
Negativní výsledek znamená nepřítomnost projevů infekcí a viróz. Pozitivní výsledek znamená přítomnost infekcí. Minimální hodnoty ukazatele naznačují, že pacient je přenašečem a je třeba ho sledovat.
Každý patogen (bakterie, virus nebo houba), obsahuje jedinečné molekuly RNA nebo DNA. Díky přítomnosti těchto molekul v biomateriálu je možné rychle a přesně diagnostikovat infekci patogenními mikroorganismy. Existuje však důležitý předpoklad: vyšetření HRP musí mít na svém terči konkrétní patogen, jehož přítomnost musí být potvrzena nebo prokázána. Cíl HRP zpravidla určuje lékař na základě vyšetření, instrumentálního vyšetření a očekávání pacienta.