Foto: z veřejných zdrojů
Optimální čas pro fyzickou aktivitu, která vám pomůže rychleji usnout, byl pojmenován.
Chcete-li zlepšit kvalitu svého spánku, měli byste cvičit ne tehdy, kdy se vám to hodí, ale tehdy, kdy to vaše tělo potřebuje. Byla zjištěna optimální doba pro fyzickou aktivitu, která vám pomůže rychleji usnout. Podle internetových stránek Eat This, Not That!
Jak pravidelné zdřímnutí ovlivňuje kvalitu spánku
Trenér Joey Jones prozradil, že pravidelné cvičení může potenciálně prodloužit celkovou dobu spánku. Vědecké důkazy navíc dokazují, že čím více cvičení v průběhu měsíce vykonáte, tím lépe spíte.
Když spíte, dopřáváte svému tělu a mysli čas, který potřebuje k odpočinku a zotavení z denních aktivit. Špatná kvalita spánku může vést k nižší úrovni fyzické aktivity během dne, nedostatek spánku může také způsobit podrážděnost, únavu a zhoršení kognitivních funkcí.
Lidé, kteří se věnují fyzické aktivitě (i mírné), trpí nespavostí méně často. Pravidelné cvičení pomáhá tělu lépe dodržovat cirkadiánní rytmus, zejména pokud se provádí ráno nebo odpoledne.
Fyzická aktivita zvyšuje hladinu energie během celého dne, což snižuje potřebu denního spánku a pomáhá lépe spát v noci.
Nejlepší denní doba pro cvičení
Jones se domnívá, že ideální doba pro cvičení je mezi 16. a 19. hodinou.
„To umožňuje tělu připravit se na fázi spánku, která, pokud je správně zahájena, vám pomůže usnout,“ vysvětluje.
Podle Jonese ranní cvičení podporuje přirozený rytmus kortizolu, což vám pomůže dříve usnout. Lidé, kteří posilují pozdě odpoledne, podávají lepší výkony – to je způsobeno špičkovou tělesnou teplotou a hladinou testosteronu.
Důležité je, že ať už jste kdekoli, neodkládejte cvičení na pozdější večer. Večer se vyplatí soustředit se na jógový flow, abyste tělo připravili.
Jóga je známá tím, že zklidňuje nervový systém a snižuje hladinu kortizolu. Oba tyto faktory napomáhají lepšímu spánku.