Měli byste ulovenou rybu pustit? Pravda, která se rybářům neříká

Foto: z otevřených zdrojů

Existuje rozšířený mýtus, že ryby nemají smysl pro bolest, ale věda tento názor již dávno vyvrátila.

Debata o rybolovu metodou „chyť a pusť“ se vede již desítky let. Někteří jej považují za jediný humánní způsob rybolovu, jiní jej považují za nebezpečný a pro ryby bolestivý. RBC-Ukrajina vysvětluje, zda ryby po návratu do vody přežijí, jak to ovlivňuje jejich stav a zda skutečně necítí bolest?

Přežívají ryby po návratu do vody?

Míra přežití ryb po vypuštění závisí na mnoha faktorech, zejména na délce pobytu mimo vodu a na druhu ryby. Vědecké studie ukazují, že obecně zůstává naživu přibližně 83-97 % vypuštěných ryb. Klíčovou roli zde hraje odolnost vůči stresu a fyziologická výdrž.

Například pstruzi obecní vykazují jednu z nejvyšších měr přežití. Ne všechny ryby však snášejí kontakt s člověkem stejně dobře – slabší jedinci mohou uhynout i bez vážného zranění. Pro zvýšení šance na přežití je důležité dodržovat při manipulaci s rybami určitá pravidla.

Jak dlouho lze ryby držet mimo vodu?

Doba, kterou ryba stráví mimo vodu, je pro její osud rozhodující. Pokud je ryba držena na vzduchu maximálně 30 sekund, její šance na přežití je až 60 %. Pokud však zůstane venku déle než minutu, její šance na přežití klesne na 18 %.

To se vysvětluje tím, že v takových podmínkách ryby zažívají nedostatek kyslíku a silný stres. Každá další vteřina na vzduchu navíc prohlubuje poškození sliznice. Proto se vyplatí připravit se na sejmutí z háčku předem, aby se zkrátila doba manipulace.

Opravdu ryby necítí bolest?

Existuje rozšířený mýtus, že ryby necítí bolest, ale věda tento názor již dávno vyvrátila. Bylo zjištěno, že mají nociceptory – receptory, které reagují na škodlivé podněty podobně jako lidé. I když mohou reagovat jinak než lidé, cítí bolest svým vlastním způsobem.

Ryba, která prudce škubne háčkem, reaguje právě na bolestivé podněty. Po prožití bolesti mohou ryby změnit své chování – být méně aktivní, vyhýbat se shlukům nebo dokonce odmítat přijímat potravu. Každý neopatrný zásah rybáře tak zanechává v jejím životě stopu.

Jak správně vypouštět ryby, abychom jim neublížili

  • Hlavním pravidlem je jednat rychle, opatrně a s respektem k živému tvorovi. Než rybu sundáte z háčku, měli byste si namočit ruce, abyste nepoškodili její slizniční obranu.
  • Pokud je háček hluboko zaseknutý – je lepší ho nechat, než se ho snažit vytrhnout a traumatizovat vnitřní orgány. Rybu držte ve vodorovné poloze, částečně ve vodě, aby mohla dýchat.
  • Plynulé a klidné pohyby snižují riziko stresu a zvyšují šanci na uzdravení. Tato zodpovědnost je klíčem k humánnímu přístupu k rybaření jako koníčku.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | PENZION VULTURE HAVÍŘOV