Foto: z otevřených zdrojů
V současné situaci se myšlenka na chov kuřat zdá být velmi lákavá.
Mnoho lidí, kteří mají soukromé domy, chová slepice, protože jsou vynikajícím zdrojem zdravých a snadno stravitelných bílkovin ve formě vajec i masa. Kuřata často nevyžadují velké náklady na údržbu, což z nich činí výhodný nákup. Pojďme se dozvědět, jaké plemeno slepic je nejlepší na vejce a jaké plemeno je nejlepší na maso.
Jaká jsou různá plemena slepic podle účelu použití
Snad každý strávil alespoň jeden den v životě na venkově, což znamená, že viděl roztomilé jednoduché slepičky různých barev, které se hemžily v kurníku nebo ve volném výběhu a pilně snášely vajíčka a inkubovaly kuřátka. Slepičí svět se však neomezuje pouze na tuto nevzhlednou drůbež, ve skutečnosti existují stovky plemen slepic.
Tradičně se rozlišuje pět hlavních kategorií:
- Nosnice – tyto slepice mohou snést 300 až 400 vajec ročně, ale bývají velmi hubené a aktivní;
- Slepice masné – tyto slepice jsou velmi klidné a rychle přibývají na váze, vejce jsou jen příjemným bonusem;
- Slepice s masnými vejci nebo univerzální slepice – silní a odolní ptáci, kteří potěší jak vejci, tak masem.
Dekorativní a bojová plemena jsou na Ukrajině exotická, protože je zemědělci masově nechovají.
Jaké plemeno slepic snáší nejlepší vejce
Kvalita vajec přímo závisí na krmivu, které ptáci dostávají, a také na podmínkách ustájení. Čistý a teplý kurník a vyvážená strava jsou klíčem ke zdravým nosnicím a v důsledku toho i k dobrým vejcím, takže výběr nosnic je poměrně snadný.
Nejlepší plemena nosnic:
- Hnědý Nick – slepice o hmotnosti dvou kilogramů může za rok snést až 400 světle hnědých vajec o průměrné hmotnosti 75 gramů každé;
- Decable White – slepice o hmotnosti 1,5-1,8 kg dá za rok asi 330 bílých vajec o hmotnosti 60-64 g;
- Leggort bílá – slepice váží asi 1,9 kg a za rok dá 300-360 bílých vajec o hmotnosti 58-60 g;
- Dominantní – tito černě až jantarově zbarvení ptáci váží asi 2,5 kg a snášejí 300-320 vajec o hmotnosti 70 g každé.
Slepice těchto plemen dosahují pohlavní dospělosti v průměru za 150 dní, snášejí až dva roky a jejich další chov je ekonomicky nevýhodný.
Pokud je cílem získat od slepic nejen vejce, ale i maso, stojí za to uvažovat o univerzálních plemenech ptáků.
Nejlepší plemena slepic na maso a vejce
- Poltavská hniloba – tato kuřata jsou vyšlechtěna na Ukrajině, takže jsou dokonale přizpůsobena našim podmínkám. Samci váží 3-3,5 kg a samice 2-2,5 kg a dávají asi 150-180 vajec ročně;
- Ukrajinské ušanky – rovněž dokonale přizpůsobené drsným klimatickým podmínkám. Kohouti mohou vážit až 2,8-3 kg a slepice maximálně 2 kg, ale dávají 150-200 vajec ročně;
- Holštýnské slepice – kohouti váží až 2,5-3 kg a slepice asi 2-2,5 kg a dávají v průměru 160-180 vajec ročně.
Za pozornost stojí i taková plemena, jako jsou liščí slepice, které váží 3-4 kg a mohou dát až 250 vajec ročně, a orpingtonky, které váží 3-4,5 kg a snášejí 160-180 vajec ročně.
Která plemena slepic jsou vhodná pro snášku vajec?
Někteří majitelé drůbeže chovají slepice kvůli slepicím. Jejich prodej má řadu výhod, včetně nízkých nákladů a dobrého příjmu.
Pro tento účel se vyplatí vybírat plemena, která jsou proslulá svým inkubačním instinktem. Každá kategorie slepic má svá plemena, která jsou vynikajícími nosnicemi, ale nejlepší jsou slepice Bentham, Bramas a Silkie.